Örümcek Ağının Teknik Tekstillerde Kullanımı

Yıllar önce izlediğim bir belgeselde örümcek ağının ağırlığı ile eşdeğer çelikten daha sağlam olduğunu öğrenmiştim. Eminim birçok kişi de buna benzer şeyler duymuş yada okumuştur.

Örümceklerin yaşam alışkanlıkları nedeni ile bu malzemeyi ticari olarak kullanılabilecek miktarda, ticari fayda sağlayacak şekilde üretmek bugüne kadar mümkün olamamıştı. Bunun iki sebebi var. Birincisi örümcekler çok az miktarda ağ örme alışkanlığına sahipler. İkinci sorun ise çiftlik şeklinde ortamlarda üretilmeye çalışıldıkları zaman birbirlerini avlama eğilimindeler.

Wyoming Üniversitesinden bir grup bilimadamı bu sorunları aşmak için genetik biliminden yararlanma yoluna gittiler. Ulaşılmaya çalışılan çözüm ipekböceklerine genetik müdehale ile örümcek geni nakletmek ve ipekböceklerinin ipek yerine ürümcek ağı salgılamasını sağlamak. Bu çalışmalarında da başarıya ulaşmış durumdalar. Gen nakli yaptıkları ipekböceklerinin ipek ile birlikte örümcek ağı da ürettiklerini tespit etmişler.

Bu çalışmanın ticari kullanıma sunulmasının ardından özellikle teknik tekstillerde ciddi kullanım alanı bulacağı ve devrim niteliğinde gelişmelere sebep olacağı neredeyse kesin gibi. Örneğin örümcek ipliklerinden üretilmiş endüstriyel boyutlarda bir ağın, bir uçağı uçuş esnasında tutacak kadar güçlü olacağı söyleniyor. Örümcek ipliğinden tıpta yeni sargı maddesi ya da suni doku olarak faydalanılabilir, güvenlik sektöründe ise daha sağlam kurşun geçirmez yelekler üretilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s