Organik Pamuk Ürünleri Pazarı 2010’da %20 Artış Gösterdi

2010 yılında ne ekonomik resesyon nede stabil olmayan ekonomiler hızlı büyüyen organik tekstil endüstrisine fren yaptırabildi. Yeni yayınlanan bir rapora göre sektor %20 büyüyerek yaklaşık 5,61milyar dolar seviyesine ulaştı.

Textile Exchange (eski adı ile Organic Exchange) tarafından 6 Eylül 2011 tarihinde yayınlanan araştırmaya göre  organik elyaf kullanım miktarına göre ilk 10’u H&M, C&A, Nike, Inditex (Zara), Adidas, Greensource, Anvil Knitwear, Target, Disney Consumer Products ve Otto Group firmaları oluşturuyor.

Textile Exchange yönetim direktörü LaRhea Pepper’in ifadesi ile  “Tüketiciler organik pamuk ve diğer sürdürülebilir elyaf kullanımını desteklemeye devam ediyor. Böylelikle tekstil markaları da ürünlerinde organik ve sürdürülebilir elyafların kullanım miktarlarını artırmaya ve daha inovatif üretim metodları geliştirmeye devam ediyor.”

“2010 Sürdürülebilir Tekstil Global  Market Raporuna” göre bazı markalar ve toptancılar yalnızca organik pamuk kullanımlarını iki katıdan fazla artırdılar ve 2012 yılında da benzer şekilde devam etmeyi planlıyorlar.

Bunun neticesinde Textile Exchange global organik pamuk marketinin 2011 yılında da %20 büyüyerek yaklaşık 6,2 milyar dolara ulaşmasını, 2012 yılında ise 7,4 milyar dolara ulaşmasını öngörüyor.

Geçtiğimiz yıl ilk defa geri dönüştürülmüş sentetik ve selülozik elyafl kullanım miktarları üreticilerden talep edildi ve  veriler takip edilmeye başlandı.

Geri dönüştürülmüş polyester ve Tencel bu elyaf grubunda liderliği elinde tutan iki elyaf ve önümüzdeki yıllarda da bu sürdürülebilir elyafların kullanımlarının artması bekleniyor.

Gelecekte ev mobilya sektörü ile daha fazla giyim ve tekstil üreticisini organik ve sürdürülebilir elyaf kullanımına teşvik için eğitim ve bilgi verilmesi hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s